niedziela, 16 marca 2014

08. Co to znaczy... idealizowanie

Każdy spotyka się z tym w życiu ale czy każdy wie z czym ma doczynienia ?
Weźmy dwoje zakochanych w sobie ludzi… Osoba zakochana w drugiej ciągle wmawia sobie jaki to jej partner jest idealny. Taka osoba szybko zapomina o błędach drugiej osoby, broni ją, nie dopuszcza do siebie myśli, że ta druga osoba może mieć jakieś wady. Dopiero po zerwaniu – osoba która była ślepo zakochana zauważa wszystko to co do tej pory można powiedzieć dla niej, nie istniało. Według mnie jest to jakaś forma naiwności.
Kolejnym przykładem jest ślepa miłość matki do dziecka. Oczywiste jest to, że matka kocha swoje pociechy najmocniej na świecie, jednak idealizowanie dziecka źle wpływa na jego dorastanie. Potem ludzie się dziwią… „skąd biorą się takie narcyzy?”.
Zazdrość – to też idealizowanie. Często niejedna dziewczyna jest zazdrosna o tą drugą bo: ma ładniejsze włosy, jest wysoka, ma smukłą sylwetkę itp.itd. Jeśli osoba A jest zazdrosna o coś u osoby B po prostu powinna popatrzyć również na swoje atuty. Często też nie widzimy tego, że choć ktoś ma ładne włosy, my za to mamy zgrabną sylwetkę…
Trzeba pamiętać o tym, iż nikt nie jest idealny ! Jeden ma dużo pieniędzy ale brak mu urody, drugi zaś odwrotnie. Musimy się z tym pogodzić tak czy inaczej. Jeżeli oceniamy kogoś – starajmy się myśleć obiektywnie i trzeźwo.